הגרלה! לחצו כאן לפרטים

תאורת LED חסכונית – פרק ב'

מומלץ לקרוא את פרק א': https://www.glouds.com/led-light

led-280x300

הקדמה

לאחר תקופה של שנים בה רכשתי כמות גדולה מאוד של נורות חסכוניות מסין צברתי נסיון שיכול לשמש כערך רב לאחרים.

נכון להיום אני יכול לספר לכם כי הרע גדול מהטוב והוא מתבטא בכך שבזבזתי כסף רב על נורות שלא נותנות תמורה לא בהתאם לטבלאות עוצמת האור שהן אמורות לספק ולא באורך חיים כפי שנורות לד אמורות להחזיק. וכשמדובר באורך חיים קצר אני לא מדבר על שנים בודדות, אלא על חודשים בודדים ואף שבועות. קחו בחשבון שלפעמים ישנן נורות בודדות שמצליחות לשרוד לתקופות של שנים למרות שרוב אחיותיהן כבר מצאו את דרכן לאשפה. כך היה לא רק בביתי אלא גם אצל מיטב חבריי שמאסו באכזבות הרבות שנפלו בחיקם לרכוש.

בכדי לעשות סדר בדברים אציג לפניכם את מירב הדוגמאות שעלו בחלקי לבחון מקרוב ולא אתייחס לנתון הלומין שהיצרן מצהיר עליו אלא לעצמת האור כפי שהייתה נראית לעיניי.

הנורות המופיעות ברשימה הבאה מייצגות את כל משפחת החיבורים החשמליים שתמצאו אותן רוכבות עליהם (E14,E27,GU10 וכו'), והמבחן נעשה רק לאלו מסוג המתאים למתח של 220VAC.

המבחן

light01 נורות מסדרה זו הן בעלות רמת תאורה חלשה גם אם רכשתם אותם בהספקים גבוהים. רוב הצהובות שבינהן מפיצות אור חיוור צהבהב ירקרק שגורם לנוכחים בחדר להיראות חולניים ויוצרות אווירה עגמומית. הן סובלות משריפת ספק המתח הפנימי בזמן קצר מאוד של מספר שבועות.

light02 הנורה הזו שורדת אצלי זמן ארוך. החסרונות שלה היא רמת התאורה החלשה שהיא מפיקה ועצם זה שהיא בנויה כחצי כדור ולכן פיזור האור שלה ממוקד יותר. בד"כ היא מיוצרת בהספקים נמוכים באזור ה 3W-5W.

light08   light11

סדרה זו של מנורות טובה למי שמחפש צמודי תקרה. הן בעלות עיצוב נקי ומתמזגות עם התקרה בצורה יפה. ניתן לרכוש אותן בגוון אור צהוב או לבן והן מתחלקות לשני סוגים תליה: צמודי תקרה ושקועי תקרה. שקועי התקרה יתאימו לכם בתקרות גבס או אם עשיתם הכנות של פתחים מותאמים ביציקת התקרה. אני רכשתי את שקועי התקרה העגולות הקטנות כי יש בהן יתרון שהן נכנסות יפה לקופסת החיבורים הסטנדרטית של התאורה בתקרה. כדאי לוודא שהקופסה לא צפופה מכמות חיבורים גדולה שחווטה בתוכה, כי נדרש לשמור מקום לספק המתח הקטן. האיכות שלהן טובה וכך גם אורך החיים. מבחינת עוצמת תאורה הן ניחנות באור עדין ובעוצמה המתאימה לגודל שרכשתם. קישורי רכישה: 6W שקוע עגול, 18W שקוע עגול, 12W שקוע מרובע, 21W צמוד מרובע, 15W צמוד עגול

light05

המפלצות הללו ניחנות בהספקים גבוהים אבל לא בתמורת תאורה מתאימה. הן מרובות נורות SMD בהיקפן אך זה לא עוזר להן ליצור את עוצמת התאורה שהייתם מצפים לה. אם תשתמשו למשל בזו של ה 25W תגלו שהיא בקושי מאירה חדר בגודל של 11מ"ר, אולי אם תשתמשו בהספק הכפול התאורה תספק אבל אז זו תהיה נורה זלזלנית חשמל ביחס לתאורות חסכוניות אחרות. לא נתקלתי בבעיות באורך החיים שלהן. עוד דבר שתקחו בחשבון זה האור הצהוב ירוק חיוור שחלקן מיצרות.

light07 מדובר בנורות ספוט איכותיות בעלות אורך חיים גדול על פי הנסיון שלי עמן. הן מאופיינות בתאורה ממוקדת והיוו תחליף טוב וזול לנורות ההלוגן שהיו לי לפני כן. לרכישה:E27 6W  ,GU10 9W, חמש נורות GU10 9W,

light03 נורות חמודות מאוד בעלות עוצמת תאורה סבירה, קומפקטיות ומצופות סיליקון נעים למגע. אבל בסיליקון החיסרון שלהם. הן נשרפות מהר מאוד ולא בגלל ספק המתח שלהן אלא בגלל קצר באזור נוריות ה SMD.

light10 נורות בעלות קירור אלומניום לספק המתח שלהן. היתם מצפים שבשל כך הוא יחזיק מעמד שנים אבל מתוך כמויות גדולות שהיו לי רק אחת עדיין עובדת. ספק המתח שלהן נשרף די מהר. לא להתקרב.

light09  light13  light04  light06

סדרה זו של נורות נראית מדהים. היא נקראת Filament שזה גיד המאגד צרור של נוריות SMD. הן בעלות אפקט תאורה הקרוב לנורות הפחם היפות והן מגיעות בצורות וגדלים רבים. יתרון נוסף שלהן הוא שספק המתח שלהן ממוקם בתוך ההברגה החשמלית במקום בתוך תוספת מכוערת מעל ההברגה. הן כל כך יפות שזה פשע לחברם לנברשות עם גופי הסתרה לנורה. אבל… אין אבל, גם עוצמת התאורה שלהן נהדרת מעבר לכל הנורות שהצגתי בסקירה זו ולא די בכך והן גם מחזיקות מעמד באופן מרשים. יש ברשותי כעשר נורות כאלו אשר עובדות במשך כשנה, ואף אחת מהן לא נשרפה. המלצה חמה! קישור לרכישה

light12 נורה זו מאופיינת בקוצים (לוחות מלבניים) שעליהם מחוברים נוריות SMD. הן מפיצות אור בעצמה סבירה, ומחזיקות בערך 4 חודשים בלבד.  יש גם מסדרה זו נורה עם כיסוי כדורי אך הוא סובל מהבהובים (אולי מישהו יכול למצוא בזה יתרון למטרה מסויימת).

2015-09-21 14.30.19אמנם התכוונתי לסקור כאן רק נורות ממשפחת הלדים אך לא יכולתי שלא להזהיר אתכם מהנורה הפלואורסצנטית הזו. היא נקנתה מרשת ישראלית בכ-7ש"ח שזה מחיר מפתה לחלוטין, כשעל הקופסא רשום שאורך החיים שלה הוא 5 שנים. ביום הראשון היא תאיר בעוצמה גבוהה של אור בהיר הממלא את החלל, אך רק ביום הראשון. מכאן ואילך עוצמת התאורה דועכת בעקומה תלולה ביותר, עד שהנורה נשרפת לחלוטין לאחר כחודשיים שלושה של שימוש לא אינטנסיבי בכלל. פניתי בתלונה למחסני תאורה עם קבלה של הרכישה אך הם סרבו לזכותי עבורן בטענה ש: "מה יכולתי לצפות כשקניתי נורות שעולות 7ש"ח?" . שאלתי אותם מדוע הם מוכרים אותן אם הם יודעים שהן לא תקינות ותשובתם היתה: "בכדי לספק גם סחורה בזול"  :negative:

 

קיים מבחר נוסף של נורות בשווקים אך לא רכשתי מהן בגלל שרובן מגושמות מאוד ומכוערות.

סיכום

כפי שניתן לראות רוב נורות הלד הסיניות למרות מחירן הנמוך לא שוות רכישה למעט מספר דגמים בודד. בגלל עוצמתם הנמוכה יחסית כדאי להשתמש בהן בקבוצות, על נברשות, זרים, או גופי תאורה מרובים. בגופים שהנורות מוסתרות כדאי לערבב בתוכם גם נורות ליבון ונורות פלואורסצנטיות קומפקטיות. ומי שרוצה לפצל גופים בודדים אפשר שירכוש מוצרים מהסוג הזה. לפני רכישה של הנורות אל תשכחו לכתוב למוכר את גוון האור הרצוי לכם.

הנושא הזה בהחלט לא מוצה עד תום, ברור כעת כי יש שוני גדול מאוד באיכויות של נורות לד וגם בדרייברים שלהן ואנחנו נביא עוד נורות לסקירות ארוכות טווח!

הגב

49 תגובות ב "תאורת LED חסכונית – פרק ב'"

הודע לי על
avatar
גיל
אורח

שלום רב,

אני מעוניין להחליף נורת הלוגן בגוף תאורה קיים. ראיתי שמוכרים ברשת נורות מסוג R7S, עם יכולת עמעום, באורך הדורש לגוף שמותקן בביתי (118ממ).
נתקלתי בדגמים שנראים כנתונים באמפולת זכוכית ואחרים שנראים חשופים. מה ההבדל? האם יש יתרון לאחד על פני השני?
האם יש לכם המלצות ליצרן או חנות אמינים?

בתודה מראש,
גיל

yair
רשום

שלום גיא.
אולי תוכל לרכז מה כל זאת אתה ממליץ? בסופו של דבר צריך להאיר את הבית…
עדיף המלצות מתאימות לE27.

תודה רבה

Iceofire
רשום

מה מומלץ לחדר מדרגות קטן (כרגע משתמשים בנורות 60W רגילות)

Jhc
אורח

אתגר: מהי הנורה החזקה ביותר עד 15 שקל?

הברגה רגילה, e27

תודה!

מרב
אורח

שלום גיא, תוכל להסביר מה זה ספוט עם לד מובנה ומה היתרון שלו? האם אפשר להחליף את הנורה אחרי שהיא נשרפת?

גלעד
אורח

שלום גיא יש לי מנורת (פרוז׳קטור )לד 120 וואט כבר שנתיים והיא פתאום החלה להבהב האם יש דרך להחליף רק את הנורה או יש צורך בהחלפת כל הגוף

gila
אורח

היי גיא, תודה
אני מחפשת נורה מסדרת Filament (עגולה גדולה, השמאלית בתמונות).
קניתי כזו בארץ אבל האור שלה היה סופר-צהוב בשבילי.
האם קיימות כאלה באור לבן?

מנהל

אני הזמנתי את אלה:
https://zuz.mx/1445
עוד לא הגיעו

gila
אורח

תודה
הזמנתי גם, בצורת כדור.
ראיתי אבל שרק הצורה הסטנדרטית, וצורת הכדור עם האור הצהוב מגיעות ב8W. כל השאר, מקסימום 4W :/

mmooss
אורח

שלום רב
אני רוצה להתקין תאורת לד צמודת תקרה בסלון שאורכו 4.5 מ' ורוחבו 4 מ'. אודה להצעתכם.
משה

מנהל

תלוי כמה אתה יצירתי או אומנותי, אבל יש אפשרות לקנות כמה פסים כאלה:
https://zuz.mx/1446
לדעתי אם יש 4 כאלה אז תהיה לך תאורה חזקה מאוד.
כמובן יש אופציות יותר קונבנציונליות

moshe yosef
רשום

אין לי תקרה כפולה. אני מתכוון לשני גופי תאורת לד, כמו פאנל לד 60X60. אפשר לקנות באינטרנט או לחילופין מקום מומלץ בארץ?

moshe yosef
רשום

תודה לגיא. אשמח לקבל המלצה לחנות מסוימת.

Jc
אורח

מחפש תחליף led לפרוז'קטור הלוגן, מה מומלץ?

שי
רשום

יש לך כזה:
http://www.ebay.com/itm/10W-30W-50W-100W-RGB-Outdoor-LED-Flood-Lights-Waterproof-Projector-IP65-E10A-/131555957660?var=&hash=item1ea1589b9c

לד פרוזקטור בעוצמה של 100W שווה ערך בערך לפרוזקטור הלוגן של 500W

רשום

מה ההבדל בין 5730 לבין 5630 smd?
מה מומלץ ב וואט גבוה?

יואב
אורח

תודה.
יש לך המלצה לנורת filament בהספק של כ 15W בגוון חם שיש לך נסיון טוב איתה ?
בקישור שיש יש עשרות מנורות.

wpDiscuz