מדריך מכס ודואר

מדריך מכס ודואר!

מכס

מתי וכמה מיסים משלמים בכלל?

עד 75$ = פטור ממסים!

 • אם סך הפריטים שהזמנתם מאותה החנות עלה פחות מ75$ – יש פטור מלא ממסים.*הפטור אינו חל על מוצרי טבק, כוהל ומשקאות משכרים.

ומה לגבי דמי משלוח?

(וגם ביטוח)

שאלה נפוצה מאוד שרבים טועים בה. אם שווי הפריט שהזמנתם הוא פחות מ75$, אולם בצירוף דמי המשלוח העלות גבוהה מ75$ -עדיין יהיה פטור מלא מתשלום מסים!

​אבל…הפטור הוא בתנאי שקיים פירוט מלא לעלות הפריט ועלות דמי המשלוח בחשבונית הקנייה! – פירוט זה לרוב מתקבל אך ורק מחנויות כגון אמזון ואסוס וכד' או במשלוח מהיר מחנות סינית. שימו לב כי מרבית החנויות הסיניות, אליאקספרס וכד' – כוללים את דמי המשלוח הרגיל ללא הפרדה ברורה בחשבונית – הפטור לא יתקבל!

כמו כן, על מחיר המשלוח להיות סביר – כמובן שהמכס לא יקבל חשבונית של 100$ דמי משלוח ו10$ לפריט עצמו…

משלוח המכיל טובין שערכם הכולל עד 75$ – פטור לחלוטין ממסי יבוא.
 

פצלו חבילות!

"שתי חבילות או יותר שיישלחו מאותו ספק לאותו לקוח בהפרש של עד 72 שעות, ייחשבו כמשלוח אחד שפוצל, ומסי היבוא יחושבו לפי ערכם הכולל של כל הטובין יחד".
כלומר…הזמנתם מוצר של 50$ ואחרי שעה עוד אחד ב50$? אם שניהם יבדקו במכס – תשלמו מס מלא על פריט בשווי 100$ (!) ולא תזכו בפטור ממס, על אף שכל פריט בעצמו עלה פחות מ75$.
זכרו כי אין לדעת מתי בדיוק החבילותישלחו ומתי ואם תבדק במכס לכן מומלץ לפצל חבילות לנמענים שונים או לרווח את זמני ההזמנה.

פצלו פריטים!

בהמשך לנ"ל – אם הפריט עולה יותר מ75$, הזמינו פריטים משלימים בנפרד!

לדוגמא, אם הזמנתם סמארטפון חדש, אל תוסיפו את המגן, המטען, הכבל וכו' באותה ההזמנה, אלא בהזמנה נפרדת שכן אם החבילה תעצר לבדיקה במכס – תידרשו למס גם על הפריטים הנוספים, למרות שהם פטורים ממס! פשוט חבל. הזמינו את הפריטים הנוספים בהזמנה נפרדת. כך תוכלו לספק למכס חשבונית מדוייקת עם עלות הפריט בלבד.

ממילא לא תמיד כל הפריטים נשלחים בו זמנית בחבילה אחת (שכן הם לרוב יגיעו מספקים שונים ומרכזי חלוקה שונים).

אז כמה משלמים?

כאמור עד 75$ = 0 ש"ח!
75$ עד 500$ – מע"מ (17%) ובחלק קטן מהקטגוריות – מס קנייה. 
לדוגמא:

 • סמרטפונים, ביגוד, מטענים, צעצועים, כבל USB, סוללות, טאבלטים, מחשבים וחלקי מחשבים ועוד – מע"מ בלבד.
 • מערכת לרכב, מקרנים, מגבר ועוד – 34.6%
 • חלקי חילוף לרכב – תלוי בפריט – חלקם גם 46% ומעלה!

מעל 500$ ומעל 1000$ – מע"מ, מיסי קניה ומכס אם חלים. 

גם כאן מרבית הקטגוריות הנפוצות יחוייבו במע"מ בלבד. לפירוט מלא של המיסים בכל הקטגוריות ראו את טבלת המסים המרוכזים!

 
 

להצהיר מחיר נכון או לא נכון על החבילה? זו השאלה… (או איך המכס מעריך את שווי הפריט?)

המכס לא יודע באמת כמה עולה המוצר שהזמנתם.

הם לא יושבים על האינטרנט ומחפשים מבצעים כל היום (כמונו 😉 ) ולכן כאשר יגיע המוצר שלכם עם הצהרת מחיר אמיתית או כוזבת, המכס יכול לחשוד בכם שאתם משקרים. ראינו עשרות מקרים של אנשים שקיבלו מוצרים עם הצהרה מדוייקת לחלוטין של ערך ותוכן החבילה, ואז קיבלו הודעת תשלום מהמכס על שווי אחר שהם העריכו על סמך אלוהים יודע מה. לדוגמה, יתכן שקניתם סמארטפון ב55$ (אשר פטור ממכס, מס קנייה ומע"מ ומכל מס אחר!), המכס פתח את החבילה וראה שיש שם סמארטפון, לא האמין ששילמתם פחות מ-100$ ועל דעת עצמו שלך לכם דרישת תשלום של של כ62 ש"ח (כ17%) ובהתאם ישלח לכם מכתב איומים כאילו שאתם אחרוני הפושעים.

קיימים מקרים שהחנות למרות בקשתנו הצהירה ערך כוזב על החבילה, זה קורה בכל החנויות הסיניות כמעט למעט אלה שיש לנו הסכם מפורש איתן להצהיר אמת (ראו רשימת חנויות מומלצות בסרגל השמאלי). במקרה שהמכס בדק בבדיקתו המדגמית את החבילה וחשד שאכן הוצהר סכום נמוך מערך החבילה, אז הסיפור שהיה לעיל יחזור על עצמו ותדרשו לשלם סכום שהמכס העריך או שתדרשו להסביר את עצמכם…

אז התשובה בקצרה – 

זה לא משנה הרבה (!) אבל אם אפשר – עדיף הצהרת אמת כי:

 • זה החוק
 • סביר יותר שהמכס יקבל את ההצרה הנכונה (וההגיונית) ויחייב אתכם במס המדוייק ואל תדרשו להתעכב עם ערעור על גובה המס באיסוף החבילה.

ולאלו שחוששים מכך שהמכס 'יתפוס' אותם – קראו את הסעיף הבא.

איך לא נתפסים במכס?

אין דבר כזה.

תמצאו המון 'מומחים' ואמונות (תפלות) לגבי משלוחים. זה טוען שמשם תמיד נתפס והשני טוען שמשם בחיים לא נתפס!
טוב נו…עם כל הכבוד לעדויות, כל אחד יודע להעיד על עצמו בלבד, על כמה חבילות בודדות לכל היותר, לאזור מסויים. האמת היא שלא משנה אם תשלחו עם דואר סינגפור או טימבקטו, תצהירו מחיר ותכולה נכונה או MP3/מתנה/בננה – המכס בודק אקראית (כפי שנדרש) ולעיתים תדרשו לתשלום מיסים כחוק.

 • אין מה להתיימר להכיר את דרכי המכס. כמספר החבילות – כך מספר התיאוריות וההשערות שתמצאו ברשת. כל אחד שהזמין 2 וחצי חבילות מכריז על עצמו כמומחה וכבעל מדגם מספק לסטטיסטיקה חד משמעית! – תצהירו כך! תרשמו מתנה! אל תזמינו בדואר X! אל תקנו מY! וכן הלאה וכן הלאה…
  רבותי, הכל סיפורים ואגדות. בדיקות המכס הן אקראיות. המכס לא יכול לבדוק ולפתוח כל חבילה וחבילה ממיליוני החבילות המגיעות לישראל מידי חודש וכמובן גם לא יכול להסתמך על אמינות ההצהרות על החבילות. הבדיקות הן ברובן אקראיות ומתבססות גם על שיקוף של שקים שלמים, מהם נשלפות חבילות חשודות.
  בנוסף כמות הבדיקות משתנה מבית מכס אחד לשני, מתקופות לחץ שונות במהלך השנה בהן לעיתים קיים תגבור משמעותי של מוכסים ולעיתים עומס משמעותי.

השורה התחתונה היא – אין דרך להתחמק מהמכס וגם לא צריך לנסות (!). לעיתים תדרשו לתשלום ולעיתים לא. רק במשלוח מהיר (אקספרס) התשלום מכס הוא (כמעט) ודאי. בדואר רגיל אפשר לסכם זאת כ'מזל'. תאמינו לנו – עם מאות הזמנות לסקירות בשנה – אנחנו כבר יודעים היטב

כאשר ניתן – אל תשלחו במשלוחי אקספרס כדי לצמצם בירוקרטיה, עלויות ובדיקות מכס לא הכרחיות.

.

המכס דורש יותר מידי? לפני שאוספים – מערערים!

מה עושים כשהמכס דורש תשלום גבוה מידי?

אז הגעתם לסניף לאסוף את החבילה שלכם בהתרגשות וציפייה וחשכו עיניכם ממכתב התשלום למכס עם סכום מוגזם. אולי הזמנתם מוצר פטור ממכס (מתחת ל75$) ואולי סתם טעו והעריכו את האייפון 4 שהזמנתם כאייפון 8.

מה עושים? לא אוספים את החבילה!* קודם – מערערים!

*אם טעיתם לאסוף את החבילה ולשלם את הסכום השגוי – נסו לכתוב למכס בכתובות הרשומות מטה בבקשה להחזר, יחד עם הערעור על הסכום.

לצערנו "חובת ההוכחה" היא עלינו, כלומר המכס יכול לטעון לשווי כזה או אחר ואנחנו צריכים לבוא ולשכנע שאכן רכשנו במחיר מסויים. אז תצטרכו להכין:

 1. צילום של הקבלה שקיבלתם מ Paypal, באליאקספרס – צילום מסך של אישור הרכישה מהאתר ולמחמירים במיוחד – פירוט אשראי. אשר מוכיחה את הסכום האמיתי ששילמתם.
 2. שם פרטי ושם משפחה שלכם
 3. מספר טלפון שלכם לבירורים
 4. מספר מעקב של החבילה! זה נראה משהו כמו RS425542345NL כלומר מתחיל בשתי אותיות ונגמר בשתי אותיות ובאמצע רק מספרים.

את מצרפים לטופס הערעור הרשמי של הדואר-מכס: לינק להורדה

ושולחים דרך הפקיד בדואר/פקס, אך עדיף בהרבה – במייל!

לנוחויותכם גם נוסח לדוגמא לאימייל/פקס:
לכבוד מכס ישראל,
הנדון: בקשה לשחרור חבילה מס ______ (פה מכניסים את המס' מעקב של החבילה שלכם)
אני הח"מ אבקש לשחרר את חבילה מס' _____ (מס' מעקב) שנמצאת ב_____ (קחו את הפרטים מטופס 105 שקיבלתם)
החבילה מכילה _____ (פירוט של מה שיש בחבילה) אשר עולה _____ (מחיר המוצר)
מצורפים למכתב:
* טופס 105 (הטופס שקיבלתם בהתחלה)
* קבלה על ערך המוצר (קבלה מהחנות / פייפל)
על החתום
שם: ________________
שם משפחה: _________
ת.ז: ________________
כתובת: _____________
טלפון: ______________

הדרך הקלה והמהירה ביותר לערער היא באמצעות האימיליים הבאים (מי היה מאמין שרשות בישראל תלמד להשתמש באימייל ולא רק בפקס 🙂

מכס מרכז:
אליה טל  TalEl2@taxes.gov.il
חלא עמירא HalaAm@taxes.gov.il
מתי סרור MatiSr@taxes.gov.il
איריס סבן IrisSa2@taxes.gov.il

tale@customs.mof.gov.il

davids@customs.mof.gov.il

מכס ירושלים:  VladimirGo@taxes.gov.il

אזור חיפה, חדרה וצפונה:

אם אינכם בטוחים היכן נמצא הפריט, ניתן לנסות לפנות טלפונית בטלפון: 036303383 (שלומית). לא תמיד זמין אז נסו לעיתים קרובות.

מניסיוננו המענה בכתובות לעיל מהיר ויעיל (כ-24-48 שעות לערך). אם אין מענה, נסו לפנות בפקס או בטלפון למחלקת ייבוא אישי של בית המכס הקרוב למקום מגוריכם:

בית מכסטלפוןפקס
חיפה04-8354860
מענה
טלפוני
מ-13.00-15.00
04-8628469
048640332
נתב"ג03-9751223
03-9751220
03-9721806
אשדוד08-851052708-8510555
אילת08-632647608-8669702
ירושליים02-6545603
02-6545611
02-6545616
076-8094936
076-8094938

איך משלמים?

בתשלום של עד 300 ש"ח, לא חייבים להגיע אל סניף הדואר כדי לשלם, נרשמים ל- My Post – האזור האישי שלכם באתר דואר ישראל ומשלמים את המכס והמיסים שנקבעו (במקרים בהם סכום המיסים אינו עולה על 300 שח) בכרטיס אשראי.
אם אתם כבר בסניף או סכום המיסים גבוה מ300 ש"ח – יתאפשר התשלום אך ורק במזומן או בצ'ק.

עבור פריט הממתין במרכז מסירה* לא ניתן לשלם במעמד איסוף הפריט. במקרים אלה, יש לשלם דרך האתר באמצעות כרטיס אשראי או להיכנס לכל סניף דואר ולבצע תשלום במזומן או בצ'ק ורק אז ניתן יהיה לקבל את הפריט עם הצגת האישור על התשלום (עד לביצוע התשלום, ימתין הפריט במרכז המסירה שצויין בהודעה).

* מרכז מסירה: נקודה למסירת דואר בבית עסק פרטי.

דואר, מעקב וסוגי משלוח

איזה משלוח כדאי לבחור?

השתמשו בשירות דואר רשום רגיל עם מספר מעקב.

תמיד כדאי להשתמש בדואר עם מספר מעקב (Tracking number). אם המוצר שרכשתם עולה כמה עשרות דולרים אז החנות תיתן לכם משלוח כזה בחינם. אם המוצר זול מאוד אז בדרך כלל שולחים בדואר רגיל ללא מספר מעקב ואז כדאי מאוד להוסיף טיפה תשלום ולקבל אותו! זה בדרך כלל משהו כמו תוספת של 7 שקלים וזה פשוט שווה את זה! חבילות שנשלחות ללא מספר מעקב בינלאומי נגנבות ב30%-50% מהמקרים!! ואז צריך לבקש החזר מפייפאל וכמובן שתקבלו החזר מלא אבל סתם שרפתם חודש מהחיים שלכם לחכות לחבילה שלעולם לא תגיע.

מעקב חבילות (הזינו מספר מעקב כאן, נראה כמו משהו כזה: RR49872349NL)

שימו לב שכיום חבילות מסין לא תמיד נשלחות מסין! יש היום כל מיני שיתופי פעולה עם דואר באירופה ולכן הרבה חבילות בכלל מגיעות משוויץ, רומניה, שבדיה וכו' אז במקום להסתבך, נכנסים לאתר הזה והוא כבר יודע איפה לחפש את החבילה שלכם לפי מספר המעקב.

שימו לב: מעקב אחרי משלוחים בדרך כלל אפשרי רק אחרי שלושה-ארבעה ימים מהמשלוח ולפעמים אף יותר! אנשים רבים מקבלים מספר מעקב, בודקים אותו ורואים שהוא כאילו לא קיים וזה מלחיץ קצת ועלולים לחשוב שמנסים "לסדר" אותכם. אבל אל דאגה.

 

אמרו לא למשלוח מהיר!

אל תשתמשו במשלוחים מהירים!

אם תשתמשו בשירות משלוחים מהיר כגון DHL ודומיו, דעו שהמוצר שלכם יוצהר במכס בכל מקרה. כלומר, במשלוח רגיל המכס עושה בדיקה מדגמית ויכול להיות שחבילה שלכם תצא פטורה ממכס, אבל במשלוח מהיר יש הצהרה אקטיבית על המוצר ותשלמו גם מכס וגם דמי עמילות מכס לחברת המשלוחים (כלומר לא רק שתשלמו מיסי מכס אלא בנוסף גם תשלמו כ-300 ש"חח נוספים על: עמילות שזה בערך 250 ש"ח נכון להיום ואחסון שזה בערך 500 ש"ח.)

יוצאי דופן? בתשובה הבאה.

אבל כן אם…

אין ברירה וזו הדרך היחידה לשלוח את המוצר, ועדיין משתלם לכם, גם בתוספת העלויות השונות, או מאתרי גירבסט, אמזון או USHOPS! 

אז מתי כן ומתי לא?

כן* – אם המוצר מתחת ל75$ (רף המס) ואינו מוצר טכנולוגי עם WIFI 5Ghz העשוי לדורש אישורים מיוחדים, כגון סטרימרים, רחפנים, מיני מחשבים, ראוטר וכד'.

לא – מעל ל75$.

*EMS = עמלה קבועה של 35.10 ש"ח (והם מקפידים על האגורות) גם מתחת ל75$ (וייתכנו עמלות נוספות כמובן מעל 75$).

מתי בכל זאת אפשר להזמין אקספרס כשהמוצר עולה יותר מ- 75$?

 • כשאין ברירה 🙂
  מוצרים גדולים ומעל 2 קילו יכולים להישלח לישראל במשלוח אקספרס בלבד.
 • במשלוח עם אמזון בתכנית AMAZON GLOBAL
 • במשלוח מאתר GEARBEST – תהנו (נכון לזמן זה) מהסכם שילוח מיוחד! 
  עמלות מופחת עם חברת ARMAEX-GCX (מופיע כMIDDLE EAST EXPRESS)!
  במשלוח מהיר ARAMEX תדרשו למיסים ולעמלת שחרור בסך כ75-90 ש"ח בלבד.
  או עם חברת (EXELOT (ISRAEL EXPRESS. 

פירוט מורחב – הזמנה מאתר GEARBEST עם ARAMEX/EXELOT


במשך זמן רב לא היה ניתן לרכוש מוצרים גדולים/כבדים מ-2 קילו מפאת משקלם וגודל האריזה שמנעו משלוח בדואר רגיל (תקנות הדואר בישראל) אלא רק עם עם חברות משלוח אקספרס כגון DHL, FEDEX, EMS וכד' ואלו כידוע, עשויים לדרוש לא פעם עוד מאות שקלים בעמלות נוספות שונות ומשונות וזאת מעל לעלות המשלוח עצמו (שאינה מבוטלת) ועלות המיסים, עמילות ושאר ירקות.
אז אנחנו בצדק צרכני חיפשנו לכם פתרון ובעקבות פניות רבות שלנו ל-Gearbest לצורך מציאת נתיב משלוח סביר לחבילות במשקל כבד מצאנו פתרון למשלוח בעזרת חברת בלדרות Aramex, ולאחרונה גם חברת EXELOT אשר שולחות את החבילות מסין ועד פתח הבית שלכם עם שליח.
בהזדמנות זו נציין כי מתחרים רבים שלנו שאינם בוחלים בהעתקת תכנים, מבצעים, קופונים וסקירות מהאתר, חוגגים גם על הפתרון הזה ומקדמים את המוצרים לקניה מהם, אז כשאתם מזמינים, רק תזכרו מי היו החלוצים שהשיגו לכם את האפשרות מלכתחילה 🙂

אז איך בוחרים במשלוח המוזל?

נבחר את המוצר באתר גירבסט ונוסיף לעגלה. שימו לב לבחור במחסנים מסין (CHINA, HK1/2) ולא מחסנים באירופה/ארה"ב. 
בקופה נבחר במשלוח מסוג ISRAEL EXPRESS, שהוא למעשה משלוח עם חברת EXELOT – אקסלוט הישראלית. היתרון של משלוח זה הוא בכך שאין (נכון להיום) עמלות שחרור נוספות מלבד תשלום מיסים (מע"מ), וכן עלות המשלוח עצמו היא לרוב חינם או הנמוכה ביותר. 
במידה ואפשרות זו לא זמינה לנו – נבחר ב PRIORITY LINE או MIDDLE EAST EXPRESS. שני המינוחים זהים מבחינתנו ומשמעותם חברת ARAMEX- ארמקס, ונציגתה בישראל – חברת GCX. במשלוח זה, מעבר לעלות המשלוח ותשלום מיסים – נידרש גם לעמלת שחרור בסך כ75-100 ש"ח לרוב. 

חשוב מאוד!
הקפידו לרשום מספר טלפון תקין וזמין בפרטי הכתובת (באנגלית בלבד). 

איך מקבלים?

את השואב יארזו יפה יפה וישלחו אליכם (לרוב תוך מספר ימים) באמצעות חברת המשלוחים שבחרת. 
אם בחרתם בISRAEL EXPRESS – 
כעבור כשבוע החבילה תגיע לארץ ותקבלו SMS לנייד (אותו הזנתם בכתובת בגירבסט) לתשלום המכס (לרוב רק מע"מ=17%). ההודעה תפנה אתכם לאתר אקסלוט שם תידרשו למלא פרטים – שם, ת.ז. ותשלום המס (מאובטח). לאחר התשלום המשלוח יעבור לידי חברת שליחים – לרוב חברת באזזר או אינטלקט הפצה ויגיע למפתן ביתכם בתוך מספר ימים. 

מעקב אחר המשלוח נעשה בעמוד זה באתר אקסלוט

לבירורים, בקשת קבלה וכד': 

מייל:  cs@exelot.com
לאחר השחרור מהמכס:
– חברת שליחים אינטלקט – 03-7988839
– חברת שליחים באזזר.


במידה ובחרתם ב-ARAMEX. באימייל עדכון שתקבלו למייל איתו נרשמתם לאתר GEARBEST או בחשבונכם באתר תקבלו עדכון על סטטוס המשלוח ומספר המעקב. איתו תוכלו להתעדכן באתר חברת ARAMEX.

עם הגעת החבילה לארץ, החבילה תעבור לידי חברת GCX, שהיא הקבלנית של חברת ARAMEX בישראל.נציג GCX יתקשר אליכם עם הגעת החבילה לתשלום המיסים ושחרור הפריט. התשלום נעשה באשראי.לאחר התשלום החבילה תגיע תוך מספר ימים לפתח ביתכם עם שליח של GCX או דואר ישראל. 
לא לדאוג, הם מתקשרים לפני לתאם הגעה. פספסתם את השליח? הוא ישאיר את החבילה בסניף הדואר המקומי.
לרוב החבר החדש במשפחה יגיע אליכם תוך כשבוע עד שלושה שבועות בממוצע, אך כדאי לבדוק מידי פעם היכן החבילה עם מספר המעקב.

במידה והחבילה כבר בארץ, תוכלו להתעדכן על הסטטוס באתר GCX או דואר ישראל.  במידה ואתם רואים כי יש עיכוב/טעות כלשהי – צרו קשר עם GCX לבירור ועדכון.

הזמנתי, איפה החבילה שלי ומתי היא מגיעה?

מעקב דואר

מספר מעקב תמיד מתחיל בשתי אותיות ונגמר בשתי אותיות (משהו בסגנון RS383927407NL) כאשר נשלחה החבילה שלכם הייתם אמורים לקבל כזה מספר.

הדואר הבינלאומי מסין נשלח לישראל דרך כל מיני ארצות (סינגפור, שבדיה, הולנד, הונגריה…) בעזרת חברת הדואר של אותה מדינה שמשמשת כתחנת מעבר של החבילה שלכם. בעיקרון כדי לעקוב אחרי חבילה, צריך להכנס לאתר רשות הדואר של המדינה שנותנת את השירות ולחפש שם מעקב משלוחים, אבל יותר קל לעקוב אחרי החבילה באתר 17TRACK אשר יתן לכם פרטי מעקב על החבילה גם לפני הגעתה לישראל . פשוט הזינו את מספר המעקב.

האינפורמציה של המעקב היא כמו "קוד סתרים" שלא ברור בדיוק איך לפענח אותו, כי כל רשות דואר משתמש בניסוחים מוזרים משלה. עם זאת ברוב המקרים, מהלך של חבילה הוא כזה (סך הכל בדרך כלל לוקח 3 שבועות עד 5 שבועות לקבל מוצר לידיים):

 • אתה מקבלים מספר מעקב – מזינים אותו לאתר מעקב חבילות ולא עולה כלום – זה בסדר גמור, לוקח כמה ימים אפילו שבוע לראות פרטים באתר.
 • אחרי כמה ימים אתם רואים שרשום "pre-advised" זה אומר שהחבילה שלכם יצאה מסין לכיוון המדינה שנותנת את שירות המשלוח.
 • לאחר כשבוע-שבועיים הסטטוס ישתנה ל"package shipped" או "item sent" או משהו בסגנון, זה אומר שהחבילה יצאה מהארץ המתווכת לכיוון ישראל.

לאחר כשבוע נוסף, החבילה הגיעה לישראל! (כי היא נשלחת במטוס ולא על גבי חמור משא) אבל לא תראו שום אינדיקציה לכך באתרי מעקב…
הסיבה היא שעד שהמכס לא פותח את שק הדואר הענק שירד מהמטוס, מוציא את החבילה, עושה לה איזה מיון ראשוני שכולל סריקת הברקוד שעל החבילה ומעביר דיווח באופן אקטיבי לרשויות הדואר אז החבילה נחשבת כאילו "לא הגיעה לישראל" פשוט כי לא אישרו את הגעתה.
לעיתים יתעדכן הסטטוס באתרי המעקב לכך שהחבילה הגיעה לישראל (זה אומר שהיא בטיפול במכס) ולעיתים לא יתעדכן הסטטוס! עדיין זה לא אומר שהמטוס שהביא אותה עדיין חג מעל ישראל במשך שבועיים, תאמינו לנו שאין לו מספיק דלק בשביל זה, הוא כבר נחת מזמן.
בשלב זה – מומלץ לפנות למכס! פרטים לעיל.

*מומלץ ביותר:
2 אפליקציות מעולות למעקב דואר, עדכונים והתראות –

 • AfterShip Package Tracker – מאפשרת מעקב ועדכונים אחר החבילה, בדיוק כמו TRACK17, רק באופן אוטומטי. מעולה למעקב עד שמגיע לארץ.
 • Israel post – tracking mail – אפליקציה מצויינת ושימושית מאוד. מידי פעם מצילה אותי כשהדואר לא שולח פתק שהחבילה הגיעה בכלל וגם חוסכת כמה ימים על הדרך. פשוט שמים את מספר המעקב, ותקבלו התראה כאשר החבילה בארץ, הועברה לסניף הראשי, ומוכנה לאיסוף בסניף שלכם. פשוט גאוני. הפקידים בדואר כל הזמן מופתעים איך אני יותר מעודכן מהם 🙂

נעלמה לי החבילה, הדואר שלח לסניף אחר…

בכל מקרה שבו לא מצאתם תשובה הולמת מסניף הדואר/מכס  – פנו לדואר לבירור. תוכלו לפנות ישירות ללשכת המנכ"ל באימייל – 

danielg@postil.com (מר דני גולדשטיין) עם מספר המעקב ותקציר של הבעיה ותקבלו (לרוב) מענה מהיר. 

החבילה אבדה? ניזוקה? 

בשביל זה יש פייפאל/אליפיי! מהרו לפתוח קייס ולדרוש החזר.